O nas
Oferta
Historia
Statut
Misja
Działalność
Space Amici
Świetlica - wycieczki
Świetlica - imprezy
Świetlica - codzienność
Filmy
Teatr W Przejściu
Sławni ludzie w Amici
Obozy
Szkolenia
Archiwum
Kultura Drzwi do Wyobraźni
Bezpłatne mediacje
Twórczy z Amici
Tesco aktualności
Imprezy kulturalne Amici
Strefa Zachwytu AMICI
Program SBSS
Promocja Zdrowia
Promocja Poznania
Promocja Talentów
Projekt profilaktyczny
Projekt sportowy Amici
Stowarzyszenie
Pracownicy
Sponsorzy
Projekty
Kontakt
OPP
Kultura Drzwi do Wyobraźni

Rok szkolny 2015/2016V Konkurs Literacki AMICI


[elsa.png]
[elsa.png]


Rok szkolny 2014/2015IV Poznań-ska Noc Teatrów


Noc Teatrów AMICI była w tym roku absolutnie wyjątkowa. Wzięło w niej udział 8 młodzieżowych zespołów teatralnych z Polski. Przyjechały do nas gościnnie zespoły z Raciborza, z Konstancina pod Warszawą, z Czerwonaka. Wystąpiły także zespoły z Poznania: z Marcinka, z Marii Magdaleny, z Gimnazjum 68 oraz dwa zespoły z ZSO nr 4 z Czecha, pracujące na co dzień w Teatrze W Przejściu - zespół licealny W Przejściu oraz gimnazjalny A TO MY.
Repertuar zróżnicowany, ale niezmiennie na wysokim poziomie artystycznym. Były spektakle w konwencji teatru cieni, teatru maski, w planie żywym oraz z animacją przedmiotu. Na scenie przeróżne historie, opowiedziane ustami aktorów. Była niezgoda, uległość, namiętność i ironia. Była groteska i teatr klasyczny z domieszką akcentów współczesnych. Młodzież penetruje rozmaite obszary sztuki, a efekty są zdumiewające. Publiczność z zapartym tchem śledziła do drugiej w nocy emocje rodzące się na deskach sceny. To była noc wielu wrażeń.
Gościliśmy również przedstawicieli naszego darczyńcy - Firmy Aquanet, dzięki którym mogliśmy zrealizować ten projekt i nagrodzić wszystkich występujących aktorów. Klasa teatralna z ZSO nr 4 i miłośnicy teatru z tej szkoły słynącej teatrem, zajęli się obsługą widza, tak że nikt nie wyszedł z tej biesiady bez przyjemnych wrażeń i pełnego brzuszka. Wszystkim pięknie dziękujemy za tą cudowną atmosferę, która już po raz czwarty rozgościła się w murach ZSO nr 4 na os. Czecha.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


IV Konkurs Literacki AMICI - Gala Finałowa


Po raz czwarty Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinom wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu miało przyjemność zaprosić utalentowaną młodzież z województwa wielkopolskiego do literackiej pracy twórczej w ramach projektu realizowanego we współpracy z Aquanet Poznań - Otwieranie drzwi do wyobraźni.
Napłynęło sporo prac. Prawie 130 młodych, utalentowanych ludzi przesłało swoje opowiadania i utwory poetyckie. Na konkurs napłynęły prace między innymi z Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Środy Wlkp, Śremu, Leszna, Kórnika, Pleszewa. Zważywszy, że autorzy przesyłali po 2 lub 3 wiersze, można zaryzykować, że Jury zmierzyło się z prawie dwustoma tekstami literackimi.
To cudowne, że zechcieliście nam, Drodzy Autorzy Tekstów, powierzyć swoje dzieła i zaufać, ze docenimy je i zrozumiemy. Ubolewam, jako organizator, że nie mogę nagrodzić wszystkich. A zasługują na pochwałę wszyscy. Jakże inni są i wyjątkowi w pędzącym świecie Ci, którzy łapią sekundy i zamieniają je w wieczność wykutą literami alfabetu.
Umówmy się, ze rozumiemy tę trudną sytuację, w której znaleźli się Jurorzy i nie mamy im za złe, że wybrali tylko kilka utworów do wyróżnienia. W rozmowach z nimi często słyszałam, jak ubolewali nad formułą konkursową, która pozwala na nagrodzenie zaledwie kilku prac, podczas gdy serce krwawi. Przecież nie chodzi tylko o splendor.
Dla mnie to chwila wyjątkowa, to spotkanie Ludzi Pióra w przestrzeni Konkursu, aby razem przeżyć fascynację procesem twórczym, inspirację i motywację do dalszej pracy. I w tym znaczeniu ten Konkurs ma jednak sens. Nie o to przecież chodzi, komu czyja praca się podoba, a o to, że wszyscy zgodnym głosem możemy powiedzieć: Chwilo trwaj, jesteś piękna... Jak piękne jest słowo i emocje w nim zawarte, jak piękne jest zetknięcie z tym, co niewidzialne, wielkie, boskie, jak pięknie jest tworzyć...
A wystarczy tylko: Otworzyć drzwi do wyobraźni, aby ukazał się w nich ogromny i fascynujący świat. Świat pełen piękna, ale też motywów pobudzających do refleksji, a nawet buntu. A wszystko leży w dłoniach autora, gdyż: "Inne ... panują tu prawa, Okamgnienie trwać będzie tak długo, jak zechcę..."

Tradycyjnie tomik wzbogacony jest pracami plastycznymi wykonanymi przez młodzież z Pracowni umiejętności AMICI podczas plenerów plastycznych, a także podczas podróży po krainie Wyobraźni.

Jurorzy, którzy byli pod ogromnym wrażeniem Waszych prac, zechcieli podzielić się refleksjami na ich temat.
W skład Jury weszli: Olga Wojtczak, doktor nauk humanistycznych, polonista i twórca Słownika Pisarek Wielkopolski jako pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Iwona Jezierska, doktor nauk humanistycznych, polonistka prowadząca klasę humanistyczną w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4., a także Jerzy Benjamin Zimny poeta, krytyk literacki, laureat wielu konkursów, m.in. „Zielonej Wazy”, „Milowego Słupa”, „Turnieju Wierszy o Poznaniu i Wielkopolsce”. Współpracuje z portalem: Poezja-Polska. Wydał wiele tomików wierszy, a w 2007 i 2010 r. był nominowany do nagrody głównej w konkursie im. K. Ratonia w Olkuszu.

[wyniki.png]


[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


IV Konkurs Literacki AMICI


Podajemy wyniki IV Konkursu literackiego AMICI, gratulujemy Laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom, żałujemy, że nie możemy nagrodzić wszystkich WAS, było prawie 130 uczestników Konkursu. Zapraszamy na Galę Finałową - 28.11.2014r. o godz. 17.00 do Teatru w Przejściu w ZSO nr 4 w Poznaniu, os. Czecha 59. Będzie spektakl, ogłoszenie wyników, konsultacje z Jury, poczęstunek w Kawiarence Literackiej i cudowna twórcza atmosfera. Będzie można nabyć tomik literacki z utworami laureatów. Każdy z Was, który wziął udział w Konkursie zasługuje na uznanie, niewiele jest takich wspaniałych twórczych osób. Nie przestawajcie pisać, bo jesteście wyjątkowi!!!

[laueraci.png]

"Filipcio" u przedszkolaków

Grupa W Przejściu pojechała również do przedszkolaków ze swoim spektaklem "Flipcio". To ciekawe doświadczenie dla aktora: gra w bardzo bliskim kontakcie z widzem :)

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Odwiedziny w przedszkolu

Grupa teatralna "A TO MY" odwiedziła zaprzyjaźnione Przedszkole na Głuszynie. Pokazaliśmy przygotowany dla dzieci CYRK oraz etiudy z animacji lalek, przygotowane podczas obozu twórczego. Jak widać na zdjęciach, bardzo im się to podobało.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]Rok szkolny 2013/2014Obóz teatralny, twórczy w Drwęsie

Drwęsa okazała się idealnym miejscem na otwieranie drzwi do wyobraźni. Tutaj bowiem, dzięki darowiźnie z AQUANETU, przenieśliśmy się w czasy starożytne, na Olimp. Wyczarowaliśmy fantastyczną dekorację, która zrodziła się w umysłach uczestników obozu oraz stworzyliśmy świat równoległy. Uczestnicy bowiem stali się greckimi bogami i próbowali po raz wtóry rozstrzygnąć losy Wojny Trojańskiej.
Taki był początek obozu. To, do czego doszliśmy, też leżało w rękach młodzieży, a ściślej mówiąc, w ich głowach. Przez kolejne dni wcielali się oni w postaci z mitologii i odgrywali swoje role.
Po drodze przeżywali liczne zawirowania w świecie gry RPG, gdzie wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach oraz stoczyli bitwę na balony z wodą, po której ukojeniem mogła być tylko choreoterapia i puszczanie marzeń na wodę.
Podczas twórczych warsztatów wyczarowywali maski greckie, ściśle dopasowane do kształtu twarzy, aby potem wygodnie było w nich grać sztuki starożytne, a podczas warsztatów teatralnych zetknęli się z animacją lalki i wyczarowywali świat bajkowy dla przyszłego młodego odbiorcy. Były rejsy łódką po stawie, ale też i ochłoda w baseniku, do którego, jak się okazuje, można skakać. Co do skakania, to okazję do niego stworzyły też tańce animacyjne i gra w Mafię, gdyż po wygranej "Mafia" podskoczyła naprawdę wysoko. Był to czas relaksu, ale i czas wytężonej pracy nad rozwojem własnej wyobraźni, która czyni nasze życie jakże bogatszym i piękniejszym.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]Teatr Improwizowany - RPG


Dzięki darowiźnie z AQUANETU możemy realizować projekt pobudzający wyobraźnię młodych ludzi. Jednym z działań realizowanym w ramach tego projektu był Teatr Improwizowany. To niesamowicie rozwijające działania. Młodzież mogła zakosztować Gry RPG - świecie krasnoludów oraz LARP-a "W lochach zamczyska". Wszystko to działo się w "Teatrze W Przejściu" na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu w maju tego roku.
Młodzież była zachwycona tą nową formą teatralną, którą później jeszcze posmakowała na zorganizowanym w ramach tego samego projektu obozie teatralnym i twórczym w Drwęsie.
Grze towarzyszyła tajemnicza aura wyczarowana przez oświetleniowca i nagłośnieniowa - Adama, ale najważniejsze było to, co działo się w umysłach graczy. To tam tworzył się niezwykły świat krasnoludów. Dobrze mieć wyobraźnię, bo to ona odkrywa przed nami nieznane przestrzenie i rozwija.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Teatr Improwizowany - Larp


Teatr "W Przejściu" przeżywał 23.05.2014r. prawdziwe oblężenie postaci z fantazji. A wszystko za sprawą Teatru Improwizowanego, który zagościł w tym dniu na jego deskach. Za sprawą niesamowitej wyobraźni, której nie brak młodym ludziom, mogli oni przeistoczyć się w postaci z fantazji, by przeżyć przygodę w murach zamczyska i dowiedzieć się, kim jest książę i kto knuje jego detronizację. Mogli poczuć, jak smakuje zwycięstwo i zdrada, a to wszystko za przyczyną LARP-a, którego byli uczestnikami. Wcielenie się w te postaci i odegranie ich jest właśnie ideą tej formy teatru. Daje on niesamowite możliwości twórcze i wspaniale rozwija wyobraźnię, co widać na zdjęciach.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Występy zespołów teatralnych podczas Festynu na Chartowie


Dzięki darowiźnie z AQUANETU możemy realizować projekt pobudzający wyobraźnię młodych ludzi. Jednym z działań realizowanym w ramach tego projektu jest działalność zespołów teatralnych w "Teatrze W Przejściu".
W zespole "A TO MY" pracuje młodzież z gimnazjum i to ona przygotowała występy cyrkowe na festyn. W drugim "W Przejściu" pracuje młodzież licealna, która przygotowała spektakl pt. "Woda życia". Spektakl ten zajął III miejsce w ogólnopolskim Konkursie teatralnym organizowanym przez "Kajakowy Patrol" z Drohiczyna.
Udało się zatem przygotować 2 spektakle, które prezentowane były podczas tegorocznego Festynu na Chartowie. Publiczność nagrodziła gromkimi brawami oba występy, co było nagrodą dla młodzieży za długie godziny prób, ale najważniejszy jest efekt.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Występy zespołów teatralnych


W czerwcu zespół "W Przejściu" wystąpił również w CK Zamek ze spektaklem "Woda życia", a zespół "A TO MY" ze spektaklem "A lęki rosną".

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]