O nas
Oferta
Historia
Statut
Misja
Działalność
Space Amici
Świetlica - wycieczki
Świetlica - imprezy
Świetlica - codzienność
Filmy
Teatr W Przejściu
Sławni ludzie w Amici
Obozy
Szkolenia
Archiwum
Kultura Drzwi do Wyobraźni
Bezpłatne mediacje
Twórczy z Amici
Tesco aktualności
Imprezy kulturalne Amici
Strefa Zachwytu AMICI
Program SBSS
Promocja Zdrowia
Promocja Poznania
Promocja Talentów
Projekt profilaktyczny
Projekt sportowy Amici
Stowarzyszenie
Pracownicy
Sponsorzy
Projekty
Kontakt
OPP
Tesco

Korzystamy z programu dożywiania Fundacji Tesco Dzieciom


Nasza Placówka - Pracownia Umiejętności AMICI – bierze udział w Ogólnopolskim Programie Dożywiania Potrzebujących Dzieci „ZDROWO JEŚĆ, BY ROSNĄĆ W SIŁĘ”, prowadzonym przez Fundację Tesco Dzieciom.

Środki na realizacje programu „ZDROWO JEŚĆ, BY ROSNĄĆ W SIŁĘ” pozyskiwane są w ramach zbiórki publicznej, prowadzonej w sklepach Tesco na terenie całego kraju. Program Fundacji Tesco Dzieciom w sposób kompleksowy odpowiada na potrzeby naszych podopiecznych w zakresie dożywiania. Jego celem jest sfinansowanie zakupu żywności dla potrzebujących dzieci oraz ich edukacja w zakresie zdrowego żywienia i poszerzenie umiejętności związanych z higieną, estetyką i przygotowaniem posiłków.

Więcej informacji programie na stronie www.fundacjatesco.pl

Rok szkolny 2014/2015


Co nowego w TESCO?-lipiec


W lipcu zorganizowaliśmy dwa obozy dla naszych dzieci. Podczas obozu socjoterapeutycznego serwowaliśmy dania da dworze, przy stawie. Była pieczona na ognisku kiełbaska, był wielki arbuz, pięknie podzielony na przystępne kawałeczki i codziennie apetycznie udekorowane półmiski z wędliną, serem i pomidorkami ze szczypiorkiem oraz cebulką. Oczywiście nie zabrakło papryczki i ogórków kwaszonych, a także rzodkiewki. Każdy posiłek przygotowywała inna para i był konkurs na najpiękniej udekorowany stół. Na koniec obozu ogłosiliśmy Super AMICUSA.
Ponieważ zmuszeni byliśmy zmówić catering na obiady ze względu na wymogi Sanepidu podczas wypoczynku letniego, w lipcu nie gotowaliśmy obiadów, natomiast na podwieczorki i drugie śniadania poddawaliśmy owoce i jogurty, które cieszyły się wzięciem, gdyż były wielosmakowe. Były też mleczne kanapki i soki.
Natomiast podczas obozu profilaktycznego-teatralnego, zabraliśmy dzieci w odległy czas, kiedy na naszych ziemiach żyły plemiona słowiańskie. Aby wczuć się w klimat tamtych czasów zbudowaliśmy osady słowiańskie: Nad Stawem oraz Między Brzozami. Za materiał posłużyła nam wiklina oraz drewno. Potrzeba było nie lada kunsztu, aby i w wyobraźni i w rzeczywistości stworzyć dwie osady. Ale nie koniec na tym. Potrzeba było jeszcze, aby wczuć się w klimat czasu, strojów i rekwizytów. Uszyliśmy z prostej materii, no czasem zdobniejszej, wszystkie stroje, fartuszki, chusteczki na głowę, zapaski, kabzy, wszystko, co wydawało nam się ważne i pozwalające na wczucie się w rolę. Aby jednak w pełni poczuć się jak dawni Słowianie nie tylko byliśmy ubrani jak oni i mieszkaliśmy w osadach jak oni, ale również staraliśmy się odżywiać jak oni.
Zatem królowała maślanka, kwaśne mleko i ogórki kwaszone. Upiekliśmy również prawdziwy chleb z prawdziwej mąki na drożdżach. Udał się. Miał chrupiącą skórkę i był przepyszny. A jedliśmy go z prawdziwym masłem, podanym na drewnianej tacce oraz ze smalcem z cebulką. Pyszny dodatek stanowiły owoce i miód, który smakował z ciepłym chlebem bardzo.
Podawaliśmy również kaszę jęczmienną, perłową. Ugotowaliśmy ja na lekko osolonej wodzie i podawaliśmy w glinianym naczyniu. Na jej wierzchu wbiliśmy cieniutkie kabanosiki, aby była jakowaś szperka na okrasę.
Jeśli deser to biszkoptowe miśki, wyłożone na drewnianą misę i to wszystko było podawane na słowiańskim weselu, gdzie proste jadło wchodziło w buzie aż miło.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Co nowego w TESCO?-czerwiec


W czerwcu powróciła na nasz stół tortilla, którą każdy mógł skomponować według własnego gustu. Korzystaliśmy garściami z sezonu na soczyste truskawki i czereśnie, a nasze podniebienia uraczaliśmy często na świeżym powietrzu-podczas pikników (tych zaplanowanych i tych spontanicznych) oraz na festynie Chartowo.
Nie lada zadaniem było dla nas przygotowanie kawiarenki podczas tego wydarzenia, gości do poczęstowania było wielu, dlatego zaangażowała się w nie cała świetlica. Żeby wyzwań nie było dość, tuż po zakończeniu roku szkolnego musieliśmy sprostać największym zakupom świata. Chodzi tu o przygotowanie zasobów na nasz letni wypoczynek, w czasie którego sami będziemy przygotowywać śniadania, kolacje i podwieczorki. Na szczęście mamy w grupie starszej chłopaków, na których zawsze można liczyć.
Zbliża się lato, cieszymy się, że jest pięknie i słonecznie, ponieważ wtedy rosną najsłodsze truskawki. Jak co roku, w świetlicy w tym miesiącu rozkoszujemy się tymi owocami. Uwielbiamy jeść je pod różnymi postaciami. Cześć z nas najbardziej lubi je z cukrem, inni ze śmietaną, a niedawno zachwyt wzbudził koktajl z mlekiem z Tesco. Tłumaczymy dzieciom, że truskawki są bardzo zdrowe i zawierają dużo witamin. Szczególnie spodobało się to naszym dziewczynkom, bo wpływają na piękną cerę. Truskawkowe szaleństwo to prawie tradycja w naszej świetlicy. Bardzo je lubimy. Spędzamy przy jedzeniu i szykowaniu posiłków super czas. Każdy z nas motywuje się wzajemnie, aby dania były wykonane estetycznie. Dzięki temu uczymy się, że posiłki mogą być pomocne przy wyrażaniu uczuć. Jak ktoś się stara, aby posiłek był wspólną radością, to znaczy, że mu zależy. Oby więcej takiego szaleństwa.
Grupa młodsza w swych kuchennych zmaganiach postawiła na wieprzowinę i drób. Aby urozmaicić nasze menu, przyrządziliśmy pyszne pulpety wieprzowe w sosie pomidorowym. Pulpety wprost rozpływały się w ustach i nawet największy „Tadek niejadek” nie potrafił się im oprzeć. Kotleciki podane były na talerzu z miękkimi pyzami drożdżowymi i gotowanymi szparagami. Innego dnia dzieci z grupy młodszej przygotowały na obiad pokrojone w małe kawałki filety z piersi kurczaka w delikatnym sosie warzywno – bulionowym, podane w towarzystwie makaronu z mąki z pełnego ziarna oraz świeżych brokułów. Całość była niezwykle pyszna, a talerze opustoszały w tempie ekspresowym. W poprzednim miesiącu przyrządziliśmy po raz pierwszy burgery w wersji zdrowszej, które tak bardzo zasmakowały naszym podopiecznym, że postanowiliśmy to powtórzyć. W naszej świetlicowej kuchni unosił się zapach smażonych kotletów wieprzowo – wołowych, łamany zapachem, aromatem krojonych warzyw: papryki, pomidorów, ogórków konserwowych oraz smażonej cebulki i pieczarek. Całości tej kompozycji dopełniał delikatny sos jogurtowo – czosnkowy oraz majonezowo - keczupowy, które cieszyły się olbrzymią popularnością. Niezwykle lubianą przez nas potrawą jest spaghetti po bolońsku a la „Amici” – gotujemy makaron pełnoziarnisty na sposób al dente, a sos stanowi mieszanka mięsa mielonego wieprzowego, pomidorów z puszki, koncentratu pomidorowego, cebuli smażonej, bulionu warzywnego oraz ziół i czosnku.
Koniec roku szkolnego był dla nas niezwykle słodki, mimo iż było to nasze ostatnie spotkanie na zajęciach w świetlicy w tym gronie. Razem z dziećmi upiekliśmy ciasto jogurtowo – brzoskwiniowe, które wyrosło nam znakomicie i tak samo smakowało. Na ostanie spotkanie zaprosiliśmy też rodziców i opiekunów, którzy przynieśli upieczone ciasta i w tak słodkiej atmosferze mogliśmy rodzinnie biesiadować. Wszystkie nasze kuchenne zmagania możliwe były dzięki „Fundacji Tesco Dzieciom” . Dziękujemy za wsparcie przez cały ten czas.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Co nowego w TESCO?-maj


Maj, ach piękny maj…. Świat budzi się do życia, wiosna w pełni, a my chcemy korzystać z jej dobrodziejstw garściami! Zajadamy się więc w świetlicy świeżymi truskawkami oraz twarożkiem z rzodkiewką i szczypiorkiem. Nasz stół obfituje w warzywa i soczyste owoce.

W tym miesiącu naszym motywem przewodnim był ryż w różnych odsłonach. Przypadł nam do gustu szczególnie ten po chińsku, zapiekany i z prażonymi jabłkami! Wspólnie zastanawialiśmy się, jak jeszcze możemy poprawić jakość naszych posiłków. Zdecydowaliśmy się zastąpić soki z kartonów świeżym sokiem wyciskanym z jabłek oraz wodą z cytryną.

W maju grupa młodsza postanowiła poeksperymentować w kuchni. Dzieci długo zastanawiały się, co przyrządzić aby było zdrowo i pysznie. Oczywiście pierwszymi pomysłami dzieci było jedzenie typu fast food, które ze zdrowiem ma niewiele wspólnego. Wychowawcy grupy młodszej wpadli na pomysł przygotowania zamienników, jedzenia fast food w taki sposób, aby było to jedzenie zdrowsze – zawierało mniej tłuszczów niż jedzenie z barów szybkiej obsługi. Wychowankowie byli zachwyceni takim pomysłem i z wielkim zapałem pomagali wychowawcom i wolontariuszom w pracach kuchennych. Tradycyjną pizzę zamieniliśmy na pizzę na spodzie zrobionym z mąki z pełnego ziarna, a zamiast sera żółtego dodaliśmy ser mozzarella, do tego mnóstwo pomidorów, cebuli, pieczarek, papryki i dużo bazylii. Klasycznego burgera – ociekającego tłuszczem, zamieniliśmy na bułkę z pobliskiej piekarni, a jej wnętrze stanowił kotlet mielony z szynki wieprzowej, duża ilość warzyw oraz delikatny sos jogurtowo - majonezowy. Dzieciom ta zmiana smakowała niesamowicie, a nasze burgery były „najlepszymi burgerami na świecie”. Natomiast popularne nugetssy (mielona masa drobiowa w panierce) zastąpiliśmy małymi kawałkami fileta z piersi kurczaka w delikatnej panierce. Serwowane to było z gotowanymi brokułami i kalafiorem towarzystwie gotowanych ziemniaków. Nasi wychowankowie byli zachwyceni tak pysznymi daniami, które były zdrowe i smakowały o wiele bardziej niż jedzenie z barów szybkiej obsługi.

W tym miesiącu wiosna na dobre zawitała do naszej kuchni i dzieci wyszły też z propozycją typowego wiosennego obiadu. W torbach z zakupami znalazły się więc – schabowe, młode ziemniaki i ogórki na mizerię. Takie gotowanie stało się okazją do porównywania rodzinnych zwyczajów. Najpierw zastanawialiśmy się nad przygotowywaniem kotletów – zanim je rozbiliśmy, zawinęliśmy w folię, aby nie uszkodzić włókien mięsa. Pojawiła się również kwestia panierowania, tu znowu przyzwyczajenia były różne, ale zostaliśmy przy kolejności: mąka, jajko, bułka. Wyszło wyśmienicie! Pojawił się również temat mizerii o tutaj wersji przygotowania było znacznie więcej – niektórzy znali wersje tradycyjną: ogórki, cebula, śmietana, inni bardziej współczesną: ogórki, jogurt ze śmietaną, dodatek cukru, szczypiorek, wspólnie znaleźliśmy złoty środek i było smacznie. Na stole pojawiły się również młode ziemniaki, a razem z nimi temat „wykopków”, okazja do wspominania wakacji na wsi. Od razu pojawiła się propozycja młodych ziemniaków w mundurkach i tak też się stało. Niby zwyczajny wiosenny polski obiad, a pojawiło się tyle rodzinnych tematów o tradycjach jedzenia.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Co nowego w TESCO?-kwiecień


Średniaki w tym miesiącu zajęły się warzywami. Nasze pyszne leczo wegetariańskie i ciasteczka z jabłkami zrobiły furorę. Każdy brał udział w przygotowaniach, ponieważ warzyw w daniu były spoko tak jak i roboty przy ich krojeniu. Kwiecień był w naszej grupie miesiącem kultury przy stole. Dzieci uczyły się jak odpowiednio nakryć stół. Okazało się że nie wszystkie dzieci wiedzą po jakiej stronie talerza powinny leżeć jakie sztućce i gdzie położyć kubek lub szklankę. Następnym krokiem w edukacji było przypomnienie jak należy spożywać posiłki i pomoc w korzystaniu z noża i widelca w odpowiedni sposób. Ogłosiliśmy nawet konkurs na najkulturalniejszego członka grupy, którego rozstrzygniecie będzie pod koniec maja. Dzięki naszym zajęciom dzieci zaczęły proponować sobie wzajemnie podanie lub nałożenie produktów na talerz, dziękować i prosić oraz przepraszać jeśli przypadkowo kogoś potrącili przy stole.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Co nowego w TESCO?-marzec


W marcu grupa średnia zaznajamiała się z kuchnią francuską. Mogliśmy poznać typowe ciasto francuskie, które złożone jest z kilu warstw. To rozwarstwienie doskonale widzieliśmy podczas pieczenia rogalików nadziewanych bananami z cynamonem. Najpierw ciasto pocięliśmy na romby, tak aby powstały rogaliki, następnie, nałożyliśmy nadzienie, zostało więc już tylko zawijanie… ciasto pięknie urosło i zgodnie z oczekiwaniami rozwarstwiło. Robiliśmy także naleśniki, crêpes – słowo francuskiego pochodzenia, które w swej genezie oznaczało „zrolowany, zwinięty”. A u nas były naleśniki z dżemem i z cukrem pudrem. Było pysznie owocowo i słodko. A my mogliśmy już nie tylko skorzystać z gotowego ciasta francuskiego, ale sami zrobić ciasto na crêpes.

[foto]


W marcu zachęcaliśmy też naszych uczestników do wiosennych inspiracji w kuchni. Grupa średnia chętnie podjęła inicjatywę i tak w naszym menu znalazły się sałatki i kolorowa zapiekanka. Znalazła się w niej fasola, papryki, mięso w sosie pomidorowym, makaron i ser. Cała gama wiosennych kolorów. Gratulujemy pomysłu młodzieży.

[foto]


Co nowego w TESCO?-luty


Uczestnicy grupy młodszej chętnie próbują swoich sił w kuchennych zmaganiach, bo nie dość, że sprawiają frajdę, to jeszcze rozwijają zdolności manualne oraz organizacyjne. Podczas styczniowych zawodów kulinarnych dzieci opanowały bezpieczne posługiwanie się nożem kuchennym, więc proste czynności takie jak obieranie owoców i warzyw, czy też krojenie, nie sprawiają już większych trudności. Dlatego też najmłodsza grupa chętnie garnie się do pracy i podczas zajęć lutowych przyrządziliśmy pyszną i pachnąca pizze na cieście z mąki z pełnego ziarna. Pracy było dość sporo, ponieważ grupa liczy dwanaścioro uczestników i dwóch wychowawców, a każdy z nas ma wielki apatyt, dlatego przygotowanie pizzy dla takiej ilości osób jest trudnym wyzwaniem. Rozpuszczaliśmy drożdże, przesypywaliśmy mąkę, wyrabialiśmy ciasto, kroiliśmy warzywa i ser, zapiekaliśmy to w piekarniku, a później delektowaliśmy się smakiem. A ponieważ w tym miesiącu mieliśmy ferie zimowe, to pyszne łasuchowanie urozmaicaliśmy aktywnością sportową – jeździliśmy na łyżwach, graliśmy w kręgle oraz wspinaliśmy się na ściance wspinaczkowej. W czasie zajęć zastanawialiśmy się też „skąd się bierze mleko w naszych kubkach” i wzbogacaliśmy swoją wiedzę w tym temacie.

Grupa starsza delektowała się swoimi wypróbowanymi przepisami. Znowu wałkowaliśmy kopytka i piekliśmy piersi w ziołach, to danie zawsze nam smakuje. Podobnie do maluchów próbowaliśmy również deserów. Zatem galaretki i owoce i u nas wyszły pysznie, choć trzeba przyznać, ze maluchy włożyły w przygotowanie deseru wiele serca.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Co nowego w TESCO?-styczeń


Styczeń był miesiącem kulinarnych zmagań w grupie starszej. Do konkursu na Super Kucharza zgłosiło się wielu śmiałków. Wystartował Rafał z kremem brokułowym, Patryk z bardzo innowacyjnym ciastem, Piotr i jego pieczone ryby z ziemniakami, natomiast Emi i Wiktoria zaprezentowały owoce w czekoladzie i ciasto z orzechami. Walka była wyrównana, już dawno przekonaliśmy się zresztą o umiejętnościach naszych uczestników. Młodzież przygotowywała listę zakupów. Patryk wziął na siebie trud pomocy w zakupieniu produktów potrzebnych do przygotowania tych wszystkich smakowitych rzeczy. Wspólnie przygotowywaliśmy także placki ziemniaczane i racuchy z jabłkami, a także smaczne sałatki i tortillę. Grupa starsza promuje zdrowie dlatego na naszych stołach goszczą też jogurty i bakalie ostatnio w nowych odsłonach, ale fontanna czekolady i tak była wielką atrakcją .

Styczeń w AMICI w grupie młodszej był miesiącem wielu wyzwań kulinarnych. Ponieważ uczestnicy tej grupy są w wieku od 7 do 9 lat to często mają problem z prostymi czynnościami kuchennymi. Aby zwiększyć samodzielność dzieci urządziliśmy konkursy grupowe związane z gotowaniem. Dzieci zmagały się z obsługą noża i obieraniem ziemniaków, gotowały jajka, kroiły warzywa, owoce i mięso, przygotowywały półmiski wędlin, serów i warzyw, przyrządzały pyszne desery oraz uczyły się sprzątać po sobie miejsce pracy i narywać do stołu. Wszystkie te zadania wydają się dla nas, dla dorosłych całkiem proste, jednak dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym były wielkim wyzwaniem. Pomimo wszelkich trudności, a czasami i płaczu, że „coś się nie udaje” - uczestnicy byli dzielni i doskonale wywiązali się ze swoich zadań. Na twarzach dzieci zauważalna była satysfakcja oraz radość z wykonanej pracy, a dania smakowały wyśmienicie. Hmmm...a co jedliśmy? Grupa młodsza zajada ze smakiem pysznie doprawione filety z kurczaka pieczone w piekarniku lub filety duszone pod przykryciem razem z warzywami w delikatnym sosie. Na talerzu obok mięsa leżą zazwyczaj ziemniaki, ryż lub makaron, a towarzyszy im świeża surówka lub gotowane warzywa. Od czasu do czasu ugotujemy zupę warzywną lub pomidorową, spaghetti bolońskie lub usmażymy naleśniki na słodko lub z mięsem i warzywami. Deser w grupie młodszej to najczęściej jakiś owoc, choć zdarza nam się, że ugotujemy budyń lub tak jak ostatnio przygotowywaliśmy deserki z galaretą, serkiem waniliowym, owocami, bakaliami i tartą gorzką czekoladą.
Zaś w grupie średniej planowane zakupy - nowocześnie przez Internet.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Co nowego w TESCO?-grudzień


Grudzień w grupie młodszej upłynął pod znakiem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku rodzice, dzieci, wolontariusze i wychowawcy grupy młodszej zasiedli wspólnie przy wigilijnym stole zastawionym po brzegi smakowitymi potrawami. Przed spotkaniem dzieci wraz z rodzicami wspólnie przygotowywali tradycyjne dania świąteczne, a było co jeść - pierogi z kapustą i grzybami, domowy barszcz czerwony, śledziki w oleju, filety rybne, krokiety z kapustą i grzybami, różnego rodzaju sałatki warzywne oraz przepyszne ciasta i pierniki. Trud włożony w przyrządzenie dań bardzo się opłacił ponieważ wieczór upłynął smakowicie i w rodzinnej atmosferze. Gdy rodzinne biesiadowanie dobiegło końca, rodzice przygotowali niespodziankę dla swoich dzieci – napisali bajki, przebrali się w kostiumy i odczytywali opowiadania dla najmłodszych. Na zakończenie dzieci otrzymały prezenty od Mikołajów i w taki sposób minął nam wieczór wigilijny w Amici.

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Co nowego w TESCO?-listopad


Nowy rok szkolny ruszył u nas pełną parą. Ruszył także program Tesco „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę”. Członkowie grupy starszej już nie mogli się doczekać, aż ich popisowe przepisy będą mogły być zrealizowane. Podobno gdzie kucharek 6 tam nie ma co jeść, a o dopiero gdy kucharek (i kucharzy) jest 12? My jednak potrafimy podzielić się pracą i zadaniami. Było wspólne sporządzanie list potrzebnych produktów, zakupowy szał, gotowanie, zajadanie, i sprzątanie. W listopadzie mieliśmy tortille według przepisu Patryka, Spaghetti z dedykacją od Wiki i udka z kurczaka a la Pani Hania ;) Do tego zdrowe przekąski, nasze ulubione jogurty no i oczywiście bakalie, których mamy w zwyczaju chrupać i podchrupywać niezmierzone ilości. Na koniec listopada mieliśmy okazję zaprosić na zajęcia gości z grupy średniej. Stanęliśmy więc na wysokości zadania, jakim było przygotowanie poczęstunku. Nadia i Krystian pochwalili się smacznymi deserami, które zrobili ze świeżych owoców.

[foto] [foto] [foto]


Rok szkolny 2013/2014


Co nowego w TESCO?-lipiec


Lipiec to miesiąc wyjątkowy dla AMICI. Dzieci skorzystały z wypoczynku letniego, na który jednak oprócz dobrego humoru zabrały smaczne i zdrowe jedzenie. Jak dobrze zaplanować takie śniadanka, które cieszą zarówno oko, jak i podniebienie. Energii potrzebowaliśmy sporo, zatem chętnie jedliśmy jogurty, owoce, warzywa, piliśmy dużo smacznych soków, a od czasu do czasu zdrowe ciasteczko ze zbożami i owocami. Powodów do radości zatem było wiele: czysta woda, ciepły klimat w grupie, zabawy teatralne i pyszności na talerzu, to zapewnia taki wypoczynek, na który nasze dzieci sobie zasłużyły całoroczną pracą w świetlicy i dobrym zachowaniem. Była też kiełbaska na ognisku i kaszka manna na mleczku, co więcej potrzeba? To były naprawdę udane wakacje. Dziękujemy!:) :) :) :) :)

[foto] [foto]


Co nowego w TESCO?-czerwiec


13 w piątek w pochmurny czerwcowy dzień miało miejsce niezwykłe wydarzenie - rodzinne grillowanie grupy średniej. Dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami i rodzeństwem przygotowały się do tego świętowania bardzo dokładnie. Opiekunowie wspólnie z dziećmi kupili różne rodzaje kiełbasek, by zadowolić podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Jak to zwykle na grillowaniu bywa poza kiełbaskami jest „małe co nieco”. Mamy zadbały o pyszne sałatki i zdrowe przekąski, a tatusiowie świetnie sprawdzili się w roli „grilomenów” :-).

Po raz kolejny grupa średnia udowodniła, że potrafi się świetnie bawić i mimo pochmurnej pogody przy pysznym, zdrowym jedzeniu cieszyć się chwilą.

W czerwcu grupa najstarsza, dogadzała sobie z okazji dnia dziecka. Z tej okazji przygotowaliśmy sobie pyszny deser. Królowały bakalie i owoce: świeże oraz suszone. Tymczasem nasze kulinarne talenty rozkwitają w świetlicy coraz mocniej. Rafał z Szymonem, wzięli się za całkowicie samodzielną improwizację obiadową dla całej grupy. I tak z odrobiny śmietany, kostek kurczaka, warzyw i przypraw, powstało wykwintne danie, niestety nie posiadające nazwy J Trzeba przyznać, że u nas chłopaki radzą sobie w kuchni doskonale. W końcu próbowanie nowych rozwiązań w kuchni daje mnóstwo radości i satysfakcji każdemu człowiekowi. Nieco trudniej jednak przychodzi sprzątanie po ukończeniu smakowitego dzieła.

Lato - upał gorącego słońca powoduje, że w kuchni chce się spędzać jak najmniej czasu, a człowiek ma ochotę na posiłki zdrowe, szybkie i przede wszystkim lekkie. I takie motto sprzyjało naszym warsztatom kulinarnym w grupie młodszej. Wspólnie przygotowaliśmy filety z kurczaka duszone w lekkim sosie podawane z różnokolorowymi surówkami z białej kapusty, ogórka, papryki żółtej i czerwonej. Innym razem przyrządziliśmy lekką zupę warzywną z dodatkiem łyżki jogurtu naturalnego. Na podwieczorek rozkoszowaliśmy się sałatką owocową z bananów, jabłek i truskawek w lekkim sosie jogurtowym. Owoce i warzywa są cennym źródłem witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów potrzebnych dla prawidłowego i zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. Podczas warsztatów z dziećmi staramy się je przyzwyczajać do spożywania owoców i warzyw już od najmłodszych lat i uświadamiać wychowanków o zdrowotnych właściwościach tychże produktów. Różnorodność smaków warzyw i owoców jest tak wielka, że nawet najwybredniejszy „Tadek niejadek” znajdzie coś dla siebie.

[foto] [foto] [foto] [foto]


Wiosenne kuchenne inspiracje-maj


Przyroda inspiruje – to fakt. Za oknem zielono i słonecznie, w powietrzu unosi się zapach różnego rodzaju drzew, krzewów i kwiatów. Przechodząc obok licznych w Poznaniu rynków, czuje się aromat świeżych ziół, warzyw oraz owoców, którym nie sposób się oprzeć. Najmłodsza grupa „Amici”, w maju postawiła na świeżość, wiosenność oraz zdrową kuchnie w oparciu o warzywa, owoce, a także ryby. Wspólnie podjęliśmy zmagania w przygotowaniu typowego wiosennego zestawu obiadowego: ziemniaki, jajko sadzone i mizeria z dużą ilością jogurtu naturalnego, świeżego kopru i drobno posiekanego szczypiorku. Taka kompozycja bardzo rozpieszczała podniebienia „naszych” dzieci, a deser w postaci jabłek i moreli zakończył nasze łasuchowanie. Innym razem, podczas piątkowych zajęć przygotowaliśmy uwielbiane przez naszych najmłodszych paluszki rybne, z surówką ze świeżej tartej marchwi z jabłkiem pokropione sokiem z cytryny a do tego podawane z ryżem. Słodką przekąskę stanowiły banany i pomarańcze. Wspólne gotowanie, rozmowy na temat jedzenia i jego przyrządzania są dla dzieci cennym doświadczeniem, a możliwość zjedzenia samodzielnie przyrządzanej potrawy, która w dodatku jest smaczna to podwójny sukces. Warto jest spędzać czas z dzieckiem przy kuchennych zmaganiach, uczyć je większej samodzielności i po prostu z nim rozmawiać w towarzystwie aromatycznych ziół, owoców i warzyw.

Kwiecień kulinarny w AMICI


To miesiąc skupiający wokół stołu wielkanocnego, zatem i prób kulinarnych sporo. Dzieci uczyły się przygotowywania zarówno potraw typowo wielkanocnych: jajek w majonezie ze szczypiorkiem, sałatek, babek, jak również specjałów kuchni włoskiej - spaghetti i pizzy. Do pizzy co prawda wykorzystywaliśmy gotowe podkłady, ale cała fantazja w wykończeniu jej smakowitościami była nasza. Jaka to przyjemność przygotować coś takiego na czasie, co w dodatku jedzą wszyscy nastolatkowie, zatem jesteśmy na topie; jak również co to za przyjemność czynić takie fantazje na pizzie, które dogadzają maksymalnie naszym gustom. A kto się nie mógł zdecydować, to miał pół, czy ćwierć pizzy w innym smaku, inną część w jeszcze innym. Tak jak fantazja podpowiadała. Zadowolenie było spore i przyjemności wiele. Przyjemnie jest gotować, gdy sprawia się radość całej grupie i sobie przy okazji...

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto]


Co słychać w programie "Jeść zdrowo, by rosnąć w siłę"?


Po powrocie z ferii dzieci próbowały swoich sił podczas zajęć kulinarnych w świecie fantazji z kurczaka. Okazuje się, że i w młodym wieku można zostać mistrzem kuchni, komponując pyszne danie z piersi z kurczaka, a do tego kopytka. Nawet łatwe, jak się już udało. Do tego pyszna sałatka, w przygotowaniu której mamy już bogate doświadczenie. Dzieci uczyły się opracowywać przepisy na zdrowe sałatki i próbowały różnych kompozycji. Co z deserami, ktoś spyta? Można budyń, owoce z bitą śmietaną lub jogurtem, aby jak ludzie pierwotni być szczupłym i sprawnym. O tych ostatnich rozmawialiśmy w kontekście diety. No, może warto wziąć z nich przykład i dołożyć sobie ruchu, a w diecie mniej przetworzonych produktów? Warto, bo wygrać można zdrowie...

[foto] [foto] [foto] [foto] [foto] [foto]



[tesco_baner png]


[prasowka.png]